Czym charakteryzuje się duże przedsiębiorstwo?

Duże przedsiebiorstwo

Status dużego przedsiębiorcy w Polsce jest stosunkowo rzadko spotykany. Zdecydowanie częściej słyszy się informacje, że Polska wręcz słynie z ogromnej ilości mikro-przedsiębiorców i średnich firm.

GUS, czyli Główny Urząd Statystyczny podaje, że w Polsce odsetek dużych przedsiębiorstw w porównaniu do wszystkich firm jest bardzo mały. W tym kraju wynosi nie więcej, niż dwie dziesiąte jednego procenta.

Warto zauważyć, iż duże przedsiębiorstwa w Polsce generują prawie połowę produktu krajowego brutto. Jednak i tak jest to niewielki odsetek, ponieważ status dużego przedsiębiorcy na rynku europejskim posiada około jeden procent wszystkich firm.

Wielkość przedsiębiorstwa – w jaki sposób się ją określa?

To, czy przedsiębiorstwo dostanie miano dużego przedsiębiorcy, czy może jednak będzie określone jako średnie czy małe, zależy przede wszystkim od dwóch czynników:

  • Pierwszym z nich jest przychód w ciągu jednego roku podatkowego. Jeżeli firma wyrobi obrót na poziomie przynajmniej pięćdziesięciu milionów euro w przeliczeniu na złotówki, to może zostać nazwaną dużym przedsiębiorstwem.
    Jeśli jednak nie wyrobi obrotu, będzie to małe lub średnie przedsiębiorstwo.
  • Drugim, obowiązkowym wręcz czynnikiem, które musi spełnić firma, aby dostać status dużego przedsiębiorcy jest liczba podpisanych umów z pracownikami. Chodzi tutaj w szczególności o umowy o pracę dla osób zatrudnionych. Umów dla osób pracujących musi być przynajmniej dwieście pięćdziesiąt. Dopiero wtedy przedsiębiorstwo będzie mogło uzyskać status dużego przedsiębiorstwa.

Duże przedsiębiorstwo – definicja i cechy charakterystyczne

Duża firma
Źródło: Pexels.com

Aby można było określić firmę na rynku mianem małego, średniego czy dużego przedsiębiorcy, należy spełniać odpowiednie warunki. Jakie zatem są te warunki, aby można było nazwać firmę dużym przedsiębiorstwem?

Warunki, jakie trzeba spełnić dzielą się na dwa kryteria. Pierwszym z nich jest kryterium, które dotyczy ilości zatrudnionych pracowników. Innymi słowy jest to ilość podpisanych umów. Drugim natomiast kryterium obrotu w roku podatkowym.

Aby można było uzyskać status dużego przedsiębiorcy, w firmie musi być zatrudnionych nie mniej, niż dwieście pięćdziesiąt osób. Mogą to być pracownicy na każdym szczeblu i stanowisku.

Status dużego przedsiębiorcy wiąże się również z rocznym obrotem oraz wartością aktywów, jakimi firma dysponuje. Aby można było dostać status dużego przedsiębiorcy, firma koniecznie musi wyrabiać obrót 50 000 000 euro w przeliczeniu na złotówki.

Duże przedsiębiorstwa – podział

Duże przedsiębiorstwa można podzielić na dwa główne rodzaje. Pierwszym z nich jest przedsiębiorstwo prywatne. Drugim natomiast będzie przedsiębiorstwo publiczne.

Warto przy tym zauważyć, że przedsiębiorstwa publiczne mogą być własnością kilku rożnych podmiotów. Pierwszą możliwością jest własność skarbu państwa. Drugą opcją, jest sytuacja, w której przedsiębiorstwo będzie własnością jednostek samorządu terytorialnego.

Ostatnią możliwością jeśli chodzi o własność przedsiębiorstw, jest sytuacja, gdzie firma będzie własnością obu wyżej wymienionych podmiotów. Oznacza to, że będzie jednocześnie należeć i do skarbu państwa i do jednostek samorządu terytorialnego.

W przypadku firm, które określane są mianem firm prywatnych, również mogą być własnością kilku różnych podmiotów. Pierwszą opcją są oczywiście osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą na dużą skalę na rynku. Drugą możliwością dla dużego przedsiębiorcy jest własność spółdzielni. Trzecią i ostatnią możliwością jest własność spółek cywilnych.

Status dużego przedsiębiorcy – z czym się wiąże?

Status dużego przedsiębiorcy wiąże się z pewnymi obowiązkami. Firma o tym statusie musi je spełniać oraz stosować się do panujących zasad zawartych w ustawach. W przeciwnym wypadku mogłaby zostać obarczona konsekwencjami.

Jakie zatem obowiązki musi spełniać firma?

Pierwszy obowiązek zawarty w ustawach, do jakiego musi się zastosować pojawia się w momencie, gdy firma występuje jako dłużnik. Wtedy przy każdej transakcji handlowej musi podać na umowie swój status dużego przedsiębiorcy. W tym przypadku nie ma znaczenia czy druga strona na umowie reprezentuje firmę małą, średnią czy dużą.

Drugi obowiązek jaki jest w ustawach, a jaki tyczy się statusu dużego przedsiębiorcy, to sprawozdanie o terminach transakcji handlowych i umowach zawieranych z innymi przedsiębiorstwami. Pojawi się on w chwili, gdy w ciągu roku podatkowego firma odniesie przychód większy niż wspomniane 50 000 000 euro, w przeliczeniu na złotówki. Takie sprawozdanie za poprzedni rok podatkowy należy przesłać do końca stycznia danego roku. Obowiązkiem podmiotu jest wysłanie go do ministra spraw gospodarki.

Są to dwa obowiązki zwarte w ustawach, jakie dotyczą podmiotów na rynku, które posiadają status dużego przedsiębiorcy.

Jakie konsekwencje grożą za nie spełnienie obowiązków zawartych w ustawach?

Jeśli firma nie będzie stosować się do zasad lub nie będzie spełniać obowiązków zawartych w ustawach, grozić jej będzie kara pieniężna.

One thought on “Czym charakteryzuje się duże przedsiębiorstwo?

  1. Pablo 14 sierpnia 2022 at 20:53

    Pracuję w dużej firmie, a właściwie korporacji. Dla mnie takie przedsiębiorstwa wyróżnia anonimowość – jako pracownicy jesteśmy tylko numerkami działającymi w pewnej machinie.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *