Jak wygląda montaż SMT i kiedy się go wykorzystuje?

Montaż SMT

Komponenty elektroniczne SMD mogą być mocowane do płytek PCB z wykorzystaniem jednego z dwóch sposobów – montażu przewlekanego THT lub montażu powierzchniowego SMT. Ten drugi jest obecnie częściej wybierany, ponieważ pozwala na stworzenie miniaturowych obwodów wykorzystywanych m.in. w smatfonach, smartwatchach, słuchawkach bezprzewodowych czy w grających zabawkach. Na czym polega montaż SMT?

Płytki PCB nie mogłyby spełniać swojej funkcji, gdyby nie komponenty takie jak np. rezystory, oporniki, diody czy stabilizatory napięcia, które muszą zostać zamocowane bezpośrednio na obwodach. Montaż SMD, czyli montaż wymienionych elementów jest przeprowadzany na jeden z dwóch sposobów.

Pierwszy sposób to tak zwany montaż przewlekany THT (Through-Hole Technology), który polega na przewlekaniu nóżek komponentów przez przygotowane wcześniej otwory, a następnie lutowaniu ich po drugiej stronie płytki. Drugi to montaż powierzchniowy SMT (Surface Mount Technology). Jak się go wykonuje?

Montaż SMT – jak się go wykonuje?

Na płytkę PCB najpierw nakłada się pastę lutowniczą zgodnie z szablonem, a następnie umieszcza się na niej komponenty elektroniczne. Tak przygotowany obwód trafia do pieca lutowniczego, w którym pod wpływem wysokiej temperatury komponenty dosłownie przyklejają się do płytki.

Co ważne, montaż SMT można przeprowadzić zarówno po jednej, jak i po obu stronach obwodu.

Montaż SMT

Zalety montażu powierzchniowego SMT

Największą zaletą tego rodzaju montażu jest pełna automatyzacja procesu. To maszyny odpowiadają zarówno za nałożenie pasty lutowniczej, jak i ułożenie komponentów. Mogą to zrobić z ogromną szybkością – urządzenia pick & place potrafią umieścić na płytkach nawet 40 tys. elementów w ciągu godziny. Dzięki temu obwody da się wyprodukować w krótkim czasie, a cały proces jest w pełni powtarzalny. Wydajne urządzenia pick & place ma w swojej ofercie m.in. firma Printor (https://printor.pl/oferta/montaz-smt/).

Jednocześnie montaż powierzchniowy daje możliwość uzyskania lepszych właściwości elektrycznych płytek, czyli małej impedancji połączeń oraz mechanicznych, czyli odporności na wstrząsy i wibracje niż montaż przewlekany. Tu nie istnieje bowiem ryzyko złamania lub wygięcia wyprowadzeń.

Opisywany rodzaj montażu stał się popularny również dlatego, że pozwala na wyprodukowanie miniaturowych płytek PCB o niskiej wadze i bardzo dużym zagęszczeniu elementów elektronicznych. W przypadku montażu THT stworzenie obwodów o tak małych wymiarach nie byłoby możliwe ze względu na konieczność ręcznego przewlekania nóżek komponentów przez otwory.

Dodatkowo sam proces montażu powierzchniowego jest łatwy do przeprowadzenia, a ze względu na wysoką wydajność również stosunkowo tani. Nic więc dziwnego, że większość klientów wybiera właśnie montaż SMT.

Czy montaż powierzchniowy ma jakieś wady?

Czy to rozwiązanie ma jakieś wady? Z punktu widzenia klienta nie. Z punktu widzenia producenta tak, ponieważ wymaga inwestycji w park maszynowy i zatrudnienia doświadczonych pracowników, którzy będą potrafili poprawnie zaprogramować poszczególne urządzenia oraz zaproponować najlepsze rozwiązania. Niewątpliwie jednak montaż powierzchniowy powoli wypiera montaż przewlekany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *