Faktury elektroniczne w Krajowym Systemie e-Faktur – jak uniknąć błędów w przesyłaniu dokumentów?

Faktury elektroniczne w Krajowym Systemie e-Faktur

Coraz więcej firm decyduje się na e-fakturowanie, które przyczynia się do usprawnienia procesów księgowych oraz minimalizacji kosztów związanych z papierowym obiegiem dokumentów. Przejście na Krajowy System e-Faktur uprości system fakturowania, a także wpłynie na zmniejszenie ilości popełnianych błędów przy wystawianiu e-faktur. Jednak nadal istnieje ryzyko pomyłki przy przesyłaniu dokumentów. Jak jej uniknąć? Przeczytaj artykuł i sprawdź!

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie korzyści płyną ze stosowania faktur ustrukturyzowanych,
  • jak uniknąć błędów w przesyłaniu dokumentów,
  • przy pomocy, jakiego narzędzia przejdziesz na Krajowy System e-Faktur.

Faktury ustrukturyzowane – postaw na wygodne rozwiązanie

Stosowanie przez przedsiębiorców faktur ustrukturyzowanych, zwanych także e-fakturami, przynosi wiele korzyści dla firm. To przede wszystkim lepsza efektywność pracy z uwagi na proces automatycznego księgowania dokumentów. Korzystanie z elektronicznych wersji pozwala na łatwe porównywanie faktur ze względu na ich ujednolicenie. Przejście na e-fakturowanie to także mniejsze koszty obsługi księgowej.

Co jeszcze zyskasz, korzystając z e-faktur?

Korzystanie z faktur ustrukturyzowanych to mniejsze ryzyko przeoczenia dokumentów, na przykład wysyłanych jako załączniki w mailach firmowych. E-fakturowanie wpływa również na minimalizację ryzyka pomyłek przy księgowaniu. Mimo wszystko nadal istnieje niewielkie ryzyko popełnienia błędów podczas przesyłania dokumentów. Jak ich uniknąć? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym rozdziale artykułu.

E-faktury KSeF – jak uniknąć błędów?

System KSeF to narzędzie stworzone przez polski rząd, które już 1 lipca 2024 roku stanie się obowiązkowe dla wszystkich osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Krajowy System e-Faktur umożliwia przedsiębiorcom wystawianie i otrzymanie faktur elektronicznych. Niewątpliwie wpłynie on także na zmniejszenie ilości popełnianych błędów przy wystawianiu e-faktur. Co w chwili, gdy zdarzy Ci się pomyłka?

Ważne – Krajowy System e-Faktur nie przewiduje możliwości korygowania faktur ustrukturyzowanych. Wynika to z faktu, że faktury wystawiane w KSeF muszą zostać zaakceptowane przez stronę wystawiającą dokument. Nie będzie też już możliwe stosowanie uproszczeń w fakturowaniu oraz rozliczaniu VAT.

Jakiekolwiek korekty będzie można nanieść wyłącznie przy użyciu faktur korygujących (w formie faktur ustrukturyzowanych). Noty korygujące przedsiębiorca wystawi na obecnych zasadach poza KSeF zgodnie z art. 106k ust 1-4 ustawy o VAT.

Aby uniknąć błędów przy przesyłaniu dokumentów, przed wysłaniem faktury upewnij się, że wszystkie dane, takie jak NIP, nazwa i adres odbiorcy, numer faktury, kwota, data wystawienia itp., są wprowadzone poprawnie. Nawet najmniejsza pomyłka może wpłynąć na odrzucenie faktury przez aplikację KSeF.

Upewnij się, że faktura spełnia wszystkie wymogi ustawowe dotyczące e-faktur. Zapoznaj się z obowiązującymi regulacjami i dokładnie sprawdź, czy Twoje e-faktury są zgodne z aktualnymi przepisami podatkowymi.

Zawsze korzystaj z zaufanych i sprawdzonych programów do generowania i przesyłania faktur elektronicznych. Upewnij się, że wybrane przez Ciebie oprogramowanie jest zgodne z wymaganiami Krajowego Systemu e-Faktur. Możesz skorzystać z nowoczesnego narzędzia, jakim jest Comarch EDI. To platforma, która powstała po to, aby ułatwić przedsiębiorcom korzystanie z KSeF.

Comarch EDI i KSeF – integracja

Prowadzisz firmę? Obawiasz się zarówno przejścia na KSeF i faktury ustrukturyzowane? Dołącz do Krajowego Systemu e-Faktur z pomocą nowoczesnego narzędzia Comarch EDI!

Platforma zadba przede wszystkim o sprawne przejście na KSeF, ułatwi proces zarządzania e-fakturami w systemie, a także umożliwi automatyczne przesyłanie dokumentów bezpośrednio do Krajowego Systemu e-Faktur z Twojego systemu księgowego. Narzędzie pomaga również przedsiębiorcom, aby e-faktury miały automatycznie odpowiednią specyfikację, a także były zgodne z pozostałymi dokumentami Twojej firmy.

Jeśli jesteś przedsiębiorcą i masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur – sprawdź KSeF pytania i odpowiedzi na stronie Comarch.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *