Co powinieneś wiedzieć przed pójściem po podwyżkę?

Mężczyzna dostał awans w pracy i co za tym idzie większą wypłatę

Oczekiwanie na podwyżkę w pracy bywa skomplikowane. Przed przeprowadzeniem rozmowy o podwyżce trzeba przygotować się do niej, aby mieć większe szanse na spełnienie swoich oczekiwań. Poniżej przedstawię kilka kroków, jakich powinieneś dopilnować, zanim zdecydujesz się na wystąpienie o podwyżkę.

Znajdź swoje argumenty

Przed złożeniem wniosku o podwyżkę musisz poznać swoje argumenty. Zastanów się, jakie działania wykonałeś, żeby wpłynąć na rozwój firmy lub jakie sukcesy odniosłeś w określonym okresie. Możesz również wskazać zachowania, które przyczyniły się do osiągnięcia celów firmy. Przygotuj więc zestawienie wszystkich swoich działań, które przełożyły się na korzyść dla firmy oraz pomogły w osiągnięciu celów.

Zrozum finanse firmy

Zanim zwrócisz się do pracodawcy o podwyżkę, powinieneś zrozumieć finanse i sytuację firmy. Zorientuj się, czy firma aktualnie przechodzi okres lepszy, czy gorszy. Sprawdź dochody, wydatki, koszty utrzymania oraz opracowane plany budżetowe. Dopiero wtedy będziesz w stanie dobrze połączyć twoje osobiste oczekiwania z realiami firmy.

Oszacuj wysokość swojego wynagrodzenia

Prześledź średnie wynagrodzenie i oczekiwania rynkowe dla Twojego czasu. Upewnij się, że wiesz, jak wycenia się Twoje usługi i jakie wynagrodzenie firmy w Twojej branży oferują na danym stanowisku. Oszacuj, jak duży dostępny jest budżet na twoje wynagrodzenie. Jeśli wpływy firmy ostatnio się zmniejszyły, Twoja szansa na uzyskanie podwyżki również maleje. Ostatecznie, przedstaw swoje argumenty w taki sposób, aby nie odebrać pracodawcy innych potrzebnych działań, a jednocześnie uzyskać dla siebie jak najwięcej korzyści.

Przygotuj się na rozmowę o podwyżce

Gdy masz już swoją odpowiedź na pytanie: „dlaczego powinienem być wynagradzany za moją pracę”, możesz zacząć przygotowania do rozmowy z pracodawcą. Pracodawca chce usłyszeć, co jako pracownik wnosisz do przedsiębiorstwa — podkreśl korzyści, jakie płyną z twojego zatrudnienia. Przypomnij także o swoich sukcesach i osiągnięciach, sformułowanych wcześniej w punkcie pierwszym. Przypomnij też, że rynek ceni twoje doświadczenie. Przeanalizowanie tego wszystkiego pomoże Ci określić, ile powinieneś zarabiać.

Nawiąż proaktywną konwersację

Gdy już porozmawiacie na temat wynagrodzenia, porozmawiaj także o dalszej współpracy. Wykaż w porozumieniu z pracodawcą, że jesteś współtwórcą przedsiębiorstwa i oferuj wsparcie w omówionych przedmiotach. Po ewentualnym uzyskaniu podwyżki przygotuj plan, który zapewni wzrost przychodów firmy, a także wykorzystanie twoich umiejętności w pomocy przedsiębiorstwu w jego działaniach.

Dostosuj swoje wymagania

Pamiętaj, że pracodawcy czasami zmieniają swoje finanse, więc musisz mieć na uwadze to, że możesz nie uzyskać podwyżki w takiej skali, jak oczekujesz. W takiej sytuacji ważne jest, aby skutecznie wynegocjować i dopasować swoje wymagania do możliwości pracodawcy. Powinieneś także rozważyć alternatywy, które obejmują przyszłe podwyżki, dodatki premie lub nagrody finansowe, wyrównanie wypłaty i wiele innych.

Oczekując na podwyżkę w pracy, ważne jest, aby rozmowa o podwyżce była odpowiednio przygotowana. Powinieneś być przygotowany na przedstawienie argumentów, które wyrażają opinię o twoich sukcesach w firmie. Dowiedz się jak najwięcej o sytuacji finansowej firmy, aby sformułować odpowiednie wymagania. Porozmawiaj o niej z pracodawcą i odpowiednio dobierz swoje argumenty — podwójne sprawdzenie wszystkiego i przemyślenie wszystkich czynników, związanych z uzyskaniem podwyżki, zapewni, że jesteś do tego przygotowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *