Jak działa farma wiatrowa i jakie ma korzyści?

Duża farma wiatrowa

Energię wiatru ludzkość wykorzystuje od tysięcy lat, ale dopiero u schyłku XIX wieku udało się ją zamienić na energię elektryczną. Mowa tutaj o odnawialnym i zarazem ekologicznym źródle energii, które z powodzeniem coraz częściej zastępuje źródła kopalne — w Polsce to właśnie energetyka wiatrowa jest największym dostawcą energii elektrycznej ze wszystkich źródeł odnawialnych. Jak zatem działa farma wiatrowa i jakie jeszcze niesie ze sobą korzyści? Zapraszamy do lektury!

Farmy wiatrowe w praktyce 

Szacuje się, że do 2030 roku farmy wiatrowe w Polsce będą mogły wytwarzać energię elektryczną o mocy do nawet 6 GW. Działania te wpasowują się w rewolucję ekologiczną Unii Europejskiej, która kładzie coraz większy nacisk na odnawialne źródła energii i ochronę środowiska naturalnego.

W Polsce większość elektrowni wiatrowych zainstalowanych jest w niedalekiej odległości od morza, ale tego typu konstrukcje coraz częściej montuje się również w głębi lądu. Nieduże elektrownie wiatrowe mogą dostarczać tyle energii, ile potrzebuje pojedyncze gospodarstwo domowe. W takim wypadku koszt inwestycji szybko się zwraca — wytworzona energia może np. wystarczać do utrzymania skutecznego ogrzewania.

Farmy wiatrowe to kompleks wielu wiatraków wyposażonych w specjalne turbiny i w towarzyszącą im infrastrukturę. Ogromne generatory napędzane siłą wiatru w zależności od warunków pogodowych dostarczają określoną ilość energii elektrycznej. Ze względu na lokalizację i specyfikę farm wiatrowych dzieli się je na lądowe i morskie. Mowa tutaj najczęściej o bardzo dużych inwestycjach przemysłowych, choć coraz częściej się zdarza, że mniejsze elektrownie wiatrowe wykorzystują również osoby prywatne.

Farmy wiatrowe wykorzystują najnowocześniejsze technologie. Obecne łopaty wirników są regulowane, dzięki czemu można wpływać na ruch powietrza. Proces ten jest sterowany zdalnie z poziomu komputera, dzięki czemu wirnik — w razie potrzeby — można bez problemów wyłączyć. Cały czas udoskonala się też rozwiązania, które redukują hałas.

Farmy wiatrowe — korzyści

Największymi zaletami wykorzystania farm wiatrowych są:

  • Dostępność — energia wiatrowa jest odnawialna i dostępna bez żadnych ograniczeń w przeciwieństwie do paliw kopalnych.
  • Ekologiczność — w procesie wytwarzania energii elektrycznej za pomocą siły wiatru do środowiska nie trafiają szkodliwe zanieczyszczenia.
  • Nowe miejsca pracy — budowa i obsługa farm wiatrowych wymaga zaangażowania specjalistów z różnych dziedzin. Zyski mogą odnotować także właściciele terenów objętych projektem i pobierać wynagrodzenie z tytułu dzierżawy.
  • Rozwój turystyki — farmy wiatrowe stanowią lokalną atrakcję, która przyciąga turystów. To z kolei może się przyczyniać do intensywnego rozwoju danego regionu.
  • Efektywność — farmy wiatrowe zajmują stosunkowo małą powierzchnię, a są w stanie generować olbrzymie ilości energii elektrycznej. Inwestycja w farmy wiatrowe zmniejsza też uzależnienie od importu energii z zagranicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *