Przychody z Niemiec a stawka podatku w polskim rozliczeniu. Co musisz wiedzieć?

Przychody z Niemiec a stawka podatku w polskim rozliczeniu

Osoby pracujące w Niemczech w niektórych przypadkach muszą rozliczać się również w Polsce. Formalności różnią się jednak w zależności od wielu czynników. Jak wygląda rozliczanie przychodów z zagranicy w polskim urzędzie skarbowym?

Rezydentura podatkowa a rozliczenie przychodów z Niemiec

Osoby pracujące za granicą muszą określić, który kraj jest ich miejscem zamieszkania do celów podatkowych. Najczęściej trzeba spełnić jeden z dwóch warunków – mieć ośrodek interesów osobistych albo gospodarczych lub przebywać w danym państwie przez co najmniej 183 dni w ciągu roku.

Zdarza się, że polscy rezydenci muszą rozliczać uzyskiwane przychody z zagranicy zarówno w kraju, w którym są otrzymywane, jak i w Polsce. Dzieje się tak, gdy osiągnęli w danym roku podatkowym dochód nie tylko w Niemczech, ale również w ojczyźnie.

Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania

Istnieją dwie metody, które pozwalają na uniknięcie podwójnego opodatkowania dochodów z zagranicy. To:

  • wyłączenie z progresją – metoda ta zwalnia zarobki z zagranicy z opodatkowania w Polsce, są one podawane w zeznaniu rocznym wyłącznie w celu ustalenia stawki podatkowej od pozostałych dochodów;
  • proporcjonalne odliczenie – w tym przypadku dochód z zagranicy jest opodatkowany w Polsce, ale od podatku odlicza się kwotę zapłaconą w drugim kraju.

Wybór odpowiedniej metody zależy od umów dwustronnych podpisanych pomiędzy konkretnymi państwami. W przypadku Polski i Niemiec korzysta się z wyłączenia z progresją, co – z punktu widzenia podatnika – jest korzystniejsze.

Metoda wyłączenia z progresją a stawka podatku w Polsce

Co oznacza metoda wyłączenia z progresją stosowana przy rozliczeniach z Niemiec dla polskiego podatnika? Że dochód uzyskany w Berlinie czy Hamburgu jest wyłączony z podstawy opodatkowania w naszym kraju. Jego wysokość wpływa jednak na określenie wartości podatku od pozostałych dochodów. Jak to działa?

W uproszczeniu, zarobek w Niemczech i Polsce sumuje się. W ten sposób powstaje kwota, od której wylicza się stawkę podatku według polskiej skali podatkowej. Wynik ten pozwala na obliczenie stopy procentowej.

Uwaga! Przy metodzie wyłączenia z progresją ze składania deklaracji podatkowej w Polsce są zwolnione osoby, które uzyskują dochody wyłącznie za granicą.

Przeliczanie wynagrodzenia z zagranicy na złotówki

Jeśli w Twoim przypadku istnieje konieczność rozliczenia dochodów z Niemiec również na polskiej deklaracji podatkowej, niezbędne będzie przeliczenie wszystkich kwot uzyskanych w euro na złotówki. Jak to zrobić? Wykorzystuje się oficjalny kurs NBP z dnia poprzedzającego dzień wypłaty lub z dnia, w którym przekazano wynagrodzenie pracownikowi.

Jaką deklarację PIT trzeba wypełnić?

Rozliczenia podatkowe z Niemiec wiążą się z koniecznością wypełnienia odpowiednich dokumentów. W Polsce jest to PIT-36 wraz z załącznikiem PIT/ZG. Umieszcza się w nim informacje na temat dochodów uzyskiwanych za granicą – w tym przypadku w Niemczech. Jeśli uzyskujesz przychody również w innych państwach, musisz przygotować osobne załączniki PIT/ZG dla każdego z nich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *