Usługi chmurowe, czyli praktyczna strona chmury obliczeniowej!

Korzystanie w firmie z chmury obliczeniowej

W dobie błyskawicznej cyfryzacji nikt nie ma już żadnych wątpliwości, że kluczowy element rozwoju szeroko pojętego biznesu stanowi technologia. A nieodłączną jej częścią, jeśli chodzi o rozwiązania IT, jest nic innego jak chmura obliczeniowa oraz usługi realizowane za jej pośrednictwem. Jak to wygląda w praktyce? Już wyjaśniamy!

Wykorzystanie chmury obliczeniowej w biznesie

Pierwsze platformy w chmurze powstały już na początku XXI wieku i były nowinką, z której korzystała przede wszystkim branża IT. Dzisiaj w czasach transformacji cyfrowej usługi chmurowe są najprostszym i najbardziej opłacalnym sposobem na wdrażanie nowoczesnych systemów zarządzania przedsiębiorstwem. To właśnie dzięki chmurze obliczeniowej praktycznie każda firma może korzystać z najnowocześniejszych rozwiązań IT, bez względu na to, jakim kapitałem dysponuje i na jakim etapie swojego rozwoju się znajduje. Wszystko to za sprawą specyficznych cech modelu chmurowego, do których zalicza się:

  • elastyczność – usługi chmurowe są skalowalne i z łatwością można je dostosować do potrzeb przedsiębiorstwa
  • opłacalność – korzystając z chmury nie trzeba inwestować w drogą infrastrukturę IT
  • mobilność – usługi w chmurze są dostępne z każdego miejsca
  • bezpieczeństwo i wsparcie techniczne – korzystając z rozwiązań chmurowych oferowanych przez profesjonalnych dostawców, zyskuje się gwarancję bezpieczeństwa procesów cyfrowych oraz fachowego wsparcia technicznego

W ten sposób każde przedsiębiorstwo zyskuje dostęp do nowoczesnych technologii, które pozwalają na zrównoważony a równocześnie niezwykle efektywny rozwój.

Chmura obliczeniowa

Usługi chmurowe – rodzaje

Zakres usług w chmurze jest niezwykle szeroki. Do podstawowych zadań realizowanych za jej pośrednictwem należy backup w chmurze, replikacja, storage oraz wirtualne centra danych. Tym samym można je podzielić na usługi związane z gromadzeniem, przechowywaniem i zabezpieczeniem danych oraz takie, które umożliwiają tworzenie zdalnego środowiska pracy.

Typy usług chmurowych dzielą się głównie na:

  • Infrastructure as a Service (IaaS) – są to podstawowe zasoby obliczeniowe, takie jak moc obliczeniowa, pamięć, przestrzeń dyskowa, sieci SD-WAN czy bazy danych.
  • Platform as a Service (PaaS) – platforma umożliwiająca rozwijanie, testowanie i wdrażanie oprogramowania bez konieczności zarządzania podstawową infrastrukturą.
  • Software as a Service (SaaS) – model dostarczania oprogramowania jako usługi przez Internet. Użytkownicy korzystają z aplikacji na żądanie, zwykle poprzez przeglądarkę internetową.
  • Storage as a Service (StaaS) – usługi te oferują miejsce do przechowywania danych, zazwyczaj na zasadzie pay-per-use.
  • Disaster Recovery as a Service (DraaS) – usługa umożliwiająca firmom przywracanie danych i systemów po awarii.
  • Security as a Service (SECaaS) – są to różne rozwiązania związane z bezpieczeństwem, takie jak zarządzanie tożsamością i dostępem, zabezpieczenia przed zagrożeniami cybernetycznymi, szyfrowanie danych i inne.

 

Korzyści wdrożenia usług chmurowych to przede wszystkim zyskanie nowoczesnego zaplecza technologicznego, bez konieczności ponoszenia olbrzymich kosztów inwestycyjnych. Opłacalność i elastyczność tego rozwiązania otwiera drogę rozwoju każdemu przedsiębiorstwu, likwidując barierę kapitałową, która często stanowi jeden z głównych elementów przewagi konkurencyjnej większych firm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *