Ile może wynosić emerytura po 35 latach pracy?

Kobieta i mężczyzna na emeryturze po 35 latach pracy

Wynagrodzenie za pracę jest jednym z kluczowych elementów naszego życia. To dzięki niemu mamy możliwość finansowania naszych bieżących wydatków, spełniania hobby, czy odkładania pieniędzy na wymarzone cele. Wypłata jest uzależniona od wielu czynników.

Co wpływa na wysokość emerytury?

Wpływ na jej wysokość ma m.in. nasze doświadczenie zawodowe, wykształcenie, czy firma, w której jesteśmy zatrudnieni. Wiele osób nie zdaje sobie jednocześnie sprawy z tego, że sam przelew na konto nie jest wszystkim, co zarabiamy. Jego składowe są zdecydowanie szersze. Zawierają się w nich m.in. składki na ubezpieczenie zdrowotne, rentowe, ale przede wszystkim emerytalne. Ostatni czynnik jest szczególnie ważny w kontekście zabezpieczenia naszej przyszłości w momencie, gdy przestaniemy być czynni zawodowo.

Część osób może zadawać sobie pytanie od czego zależy wysokość takiego świadczenia i jaka może być emerytura po 35 latach pracy. To zależy od wielu czynników, a obecnie też od proponowanego usprawnienia w postaci emerytury stażowej.

Czym jest emerytura? 

Zanim przejdziemy do sedna sprawy, warto na początku rozważyć samo pojęcie emerytury. Analizując temat można spotkać się z szeregiem definicji. Niezależnie od tego, emeryturę należy klasyfikować jako comiesięczne świadczenie pieniężne, które należy się ubezpieczonemu po spełnieniu określonych warunków. Takie stwierdzenie wydaje się idealnym określeniem, ponieważ płynie wprost z Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Kiedy nabywamy uprawnienia do emerytury? 

Kolejne pytanie, jakie może przyjść nam do głowy związane jest z tym, jakie czynniki musimy spełnić, aby przejść na emeryturę. Polskie prawo wymienia wprost określone wymagania.

Kluczowym czynnikiem jest osiągnięcie odpowiedniego wieku emerytalnego. W Polsce wynosi on 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. Co więcej, ubezpieczony jest zobligowany do złożenia stosownego wniosku oraz udokumentowania wymaganych okresów składkowych i nieskładkowych. Pod uwagę powinniśmy również wziąć wymagany staż pracy. Obecnie wynosi on 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.

Nowa i stara emerytura 

Jakiś czas temu nasz system emerytalny przeszedł totalną rewolucję. W związku z tym, w dzisiejszych czasach spotykamy się z pojęciami starej i nowej emerytury. Ta pierwsza przysługuje osobom, które urodziły się przed 1 stycznia 1949r. Nowy system emerytalny dotyczy z kolei osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r.

Czym się różnią?

Generalna różnica dotyczy sposobu wyliczania emerytury. Mówiąc w uproszczeniu, stary system emerytalny polegał na tym, że bieżące emerytury były finansowane ze składek osób pracujących. Obecnie, każdy zatrudniony posiada indywidualne konto, na które odkładane są jego pieniądze.

Wysokość świadczenia emerytalnego

Kolejne istotne zagadnienie związane z emeryturą dotyczy jej wysokości oraz tego. Wpływa na to, że jedni emeryci mogą liczyć na większe świadczenie, inni zaś na mniejsze.

Przede wszystkim należy wspomnieć o tym, że kluczowy jest tutaj wiek przejścia na emeryturę. Emerytura po 35 latach pracy może być różna dla osób, które zaczynają pobierać świadczenie w wieku 60 i 70 lat. Dzieje się tak dlatego, że pod uwagę brana jest tzw. prognozowana przeżywalność. Opiera się ona na danych publikowanych co roku przez Główny Urząd Statystyczny. Dosłownie, możemy znaleźć ją pod nazwą tablicy średniego dalszego trwania życia. W skrócie mówiąc, im później przejdziemy na emeryturę, tym wyższego świadczenia możemy się spodziewać.

Poza tym pod uwagę brane są nasze pieniądze zgromadzone na indywidualnych kontach emerytalnych. Ich wysokość zależy od stażu pracy, ale też wynagrodzenia, jakie otrzymujemy co miesiąc. Składka emerytalna stanowi procent naszego wynagrodzenia. W związku z tym im wyższe wynagrodzenie otrzymujemy, tym na większa emeryturę możemy liczyć w przyszłości.

Emerytura po 35 latach pracy 

Emerytura po 35 latach pracy wydaje się odpowiednim tematem do analizy. Po pierwsze, wiele osób przechodząc na emeryturę posiada taki staż pracy. Po drugie, zagadnienie jest związane z tzw. emeryturami stażowymi, które zostaną opisane w dalszej części artykułu.

Niemniej jednak, odnosząc się do obecnych zasad, aby osiągnąć wymagany staż emerytalny, kobieta w wieku 60 lat musi podjąć swoje pierwsze zatrudnienie w wieku 25 lat, natomiast mężczyzna w wieku 30 lat. Jest to dość duże uproszczenie, ponieważ zakładamy nieprzerwane zatrudnienie przez cały okres życia.

Pojęcie emerytury po 35 latach pracy jest dość szerokim zagadnieniem. Wpływa na niego wiele zmiennych, o których wspomniano wcześniej. Przede wszystkim pod uwagę należy wziąć wiek przejścia na emeryturę, staż pracy oraz okresy składkowe i nieskładkowe.

Odnosząc się do danych, warto zauważyć, że przeciętna emerytura w naszym kraju wynosi obecnie 2545 zł brutto. Co więcej, z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że po waloryzacji w marcu 2022r. mediana emerytur wynosiła 2452,94 zł. Oznacza to, że połowa osób otrzymywała świadczenie w takiej wysokości.

To, jaką emeryturę możemy otrzymać w przyszłości nie jest żadną tajemnicą. Prognozowaną wysokość świadczenia możemy również obliczyć korzystając z kalkulatora, który jest dostępny na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Emerytury stażowe 

emerytura po 35 latach pracy

Ostatnim istotnym zagadnieniem w kwestii opisywanych świadczeń są emerytury stażowe. To dość nowe pojęcie, które wynika ze złożonego do Sejmu projektu ustawodawczego. Jego pomysłodawcą jest NSZZ Solidarność. W myśl dokumentu uprawnienia emerytalne zależeć będą nie od konkretnego wieku, ale stażu pracy. Oznacza to, że uprawnienia emerytalne nabędą osoby, które przepracowały co najmniej 35 lat. 

Warto zauważyć, że opisywany pomysł jest alternatywą. Oznacza to, że dotychczasowe prawa emerytalne nie wygasną. Wspomniany projekt został złożony w grudniu ubiegłego roku i nadal nie znamy jego szczegółowych wytycznych. Co więcej, pomimo szerokiego poparcia, nadal nie mamy podstaw do tego, aby twierdzić, że zostanie zatwierdzony w niezmienionej formie.

Emerytury stażowe to w obecnym czasie dość uproszczone pojęcie, ze względu na brak szerszych informacji co do końcowego charakteru. Wspomniane 35 lat jest dość sporym uogólnieniem. W myśl proponowanych przepisów minimalny okres składkowy dla mężczyzn to 44 lata, a dla kobiet 39. Wiele zależy też od innych czynników, które pozwolą obniżyć go do proponowanego poziomu 35 lat.

One thought on “Ile może wynosić emerytura po 35 latach pracy?

  1. Budzisz 1 sierpnia 2022 at 21:50

    Dobrze wiedzieć.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *